Hor Ison

ISON - termin iz crkveno-duhovnog rečnika označava prvi i osnovni ton koji izvodi više pevača. Simbolično, ISON su deca sa invaliditetom koja predstavljaju osnovni ton našeg društva i jedino s tim bazičnim tonom moguće je postići harmoniju. Bez osnovnog tona nema akorda!

O nama

Hor Ison je osnovan 2004. kao prateći oktet za potrebe školske svetosavske predstave. Hor Ison okuplja decu sa smetnjama u razvoju i osobe sa invaliditetom iz ŠOSO, Milan Petrović“, nastavnike i profesore iz ove škole kao i učenike i profesore iz drugih škola. Članovi su i roditelji, studenti i svi drugi ljude koji žele da pomognu. Danas hor broji više od sedamdeset članova, a i novi stalno pristižu.Osnovna načela i pravci u razvoju hora Ison su:

  • Muziko-terapija
  • Socijalizacija dece sa smetnjama u razvoju
  • Kreiranje slobodnog vremena kod dece sa invaliditetom
  • Iniciranje pozitivnih stavova u bližoj okolini prema osobama s ometenošću
  • Senzibilizacija okoline i prihvatanje osoba sa smetnjama u razvoju od strane neposredne okoline i od celog društva
  • Eliminacija stereotipa o osobama sa invaliditetom
  • Muzika nas spaja… U zajedničkom radu kroz pevanje, probe i druženja, deci se omogućavaju poznanstva s vršnjacima i svim slojevima društva, produbljuju se posredni i neposredni kontakti s bližom i daljom okolinom
  • Putovanja, nastupi omogućavaju izlazak iz uobičajene sredine i svakodnevice
  • Podstiče se i intenzivira lična afirmacija jer u horskom pevanju je svaki pojedinac jednako važan.
  • Uviđa se da kroz zajednički rad i horsku sinergiju svaka prepreka se da savladati.

Repertoar hora Ison čine etno, duhovne, ali i zabavne numere. Svakim danom, on je sve veći, a nadamo se da će neka od poznatih pesama ostati upamćena i po izvođenju Isona, kao npr. „Tebi, majko Božja“, „Ranila Jula slavuja“ ili „Duboko u meni“, ,,Molitva“…

Najvažniji i
aktuelni događaji

Hearts in Harmony

Međunarodnog inkluzivnog festivala Srca u harmoniji - Hearts in Harmony je događaj koji se održava pod patronatom Europa Cantat i Evropske unije i pre svega podrazumeva aktivno učešće osoba sa invaliditetom i dece sa smetnjama u razvoju na javnim nastupima, koncertima, u radionicama tokom festivala.

O nama

Cilj manifestacije pre svega jeste pokazivanje postignuća osoba sa invaliditetom i veća vidljivost, zatim afirmacija kulturnog stvaralaštva mladih, posebno mladih sa invaliditetom kao marginalizovanih grupa, kao i jačanje inkluzije kroz zajednički nastup mladih redovne populacije i mladih sa invaliditetom.

Hearts in Harmony Novi Sad predstavljaja najbolji primer inkluzije u regionu; prikazuje postignuća mladih sa invaliditetom u oblasti kulture i umetničkog stvaralaštva; promoviše jednakost OSI i mladih redovne populacije kroz inkluziju, zajedničke nastupe; participira stvaralaštvo dece u oblasti kulture, stvaralaštvo mladih iz ustanova socijalne zaštite i starih lica iz Domova za stare; promoviše regionalnu i međunarodnu saradlju u oblasti kulture i umetničkog stvaralaštva kroz horske radionice, nastupe folklornih ansambala i nastupe na trgovima gradova, a u svom radu pokazujemo inovativnost – kroz učešće novih tehnologija – asistivne tehnologije – robota muzičara. Ovaj festival koncertima u Sinagogi na kojima se predstavljaju osobe sa invaliditetom, a koji pohađaju muzičke škole u Srbiji – primenom asistivne tehnoloige – robota muzičara pomoću kojih mogu da učestvuju u stvaranju muzike deca sa različitim vrstama invaliditeta, pevanjem na trgovima pred brojnom publikom na otvorenom – PREDSTAVLjA JEDINSTVENU MANIFESTACIJU U REGIONU, i najveći festival Hearts in Harmony u Evropi.

Najvažniji i
aktuelni događaji

Konjički Klub Filipus

Osnovan je 2015. godine, kao logički sled petogodišnjeg rada Udruženja građana „Vera ljubav nada“ u oblasti terapijskog jahanja i aktivnosti sa konjima, - dece sa smetnjama u<br /> razvoju i osoba sa invalisitetom. Konjički klub FILIPUS je sportsko udruženje osnovano radi obavljanja sportskih akgivnosti članova (sportista) u oblasti konjičkog sporta.

O nama

U okviru kluba organizuje se i škola jahanja, hipoterapija i paradresurno jahanje. Klub se u svom radu posebno bavi sportskim radom sa decom, mladima i mladima sa smetnjama u razvoju i mladima sa invaliditetom, gde se oni kroz jahanje i sportsko rekreativne aktivnosti podstiču na kreativno i sportsko razmišljanje, jačaju se i podstiču njihove sportske, ali i druge sposobnosti, samostalnost i otvaraju se nove mogućnosti za poboljšavanje njihovog psihofizičkog razvoja.

Prostor za vežbu posedujemo, to je naš salaš FILIPUS u Šajkašu na kome se svakodnevno radi sa decom . U školi jahanja, obavnjaju se pripreme za takmičenja i terapijsko jahanje, kojim nisu samo obuhvaćeni takmičari paradresurnog jahanja i deca sa invaliditetom, već i deca iz redovnih škola, deca iz srednjih škola čiji su roditelji prepoznali korisnost jahanja na psihofizički razvoj njihove dece.

Najvažniji i
aktuelni događaji

Teatar dobrih vibracija

Teatar Dobrih Vibracija, uz hor Ison, predstavlja glavne aktivnosti Udruženja Vera Ljubav Nada. Misija Teatra Dobrih Vibracija je da promoviše pozitivna dostignuća dece sa smetnjama u razvoju, mladih i osoba sa invaliditetom, kako bi se oni integrisali u društveni život zajednice. Cilj - izgradnja društva u kojem ima mesta za svakog pojednica.

O nama

U ovom neobičnom teatru nastaju predstave za srca koja zajedno vibriraju i ujedinjuju se u osnovnoj niti – da smo svi jednaki, da imamo ista prava na izraz i izražavanje umeća, talenatai truda. Teatar Dobrih Vibracija je nastao 2003.god. Od 2009. godine, kada su se u rad aktivno uključila deca i mladi iz ostalih srednjih i osnovnih škola u Novom Sadu, teatar je prerastao okvire školske sekcije i nastavio je da funkcioniše kao jedan od najvažnijih projekata Udruženja građana Vera Ljubav Nada. Danas Teatar Dobrih Vibracija predstavlja inkluzivno – mešovitu grupu dece, koju čine deca sa smetnjama u razvoju i osobe sa invaliditetom zajedno sa ostalom decom i mladima. Osim učenika ŠOSO „Milan Petrović”, tu su i učenici novosadskih osnovnih i srednjih škola. Svi zajedno uče kako da stvarajući sopstveni kreativni izraz, prevaziđu lična ograničenja. Na takmičenju svih srednjih škola u Vojvodini u 2017 godini . osvojili smo četiri prve nagrade, za najbolju mušku i žensku ulogu, za najbolju predstavu po odabiru publike i za najbolju kolektivnu igru. Sa svakim aplauzom – pada još jedna predrasuda o osobama sa invaliditetom.

Najvažniji i
aktuelni događaji

Radionica Dar

U okviru Udrženja građana VERA LjUBAV NADA postoji i kreativna radionica DAR gde svi zajedno provodimo slobodno vreme, družimo se i pravimo razne predmete.

O nama

Predmeti koje razvijamo su: magneti, držači za olovke, obeleživači za knjige, privesci za ključeve, slikamo na svili, radimo dekušaž i još mnogo toga. Ono što je nama najdraže jeste slikanje IKONA na svili, jer dok slikamo možemo da se posvetimo sebi, da se molimo, da se opustimo. Svaka Ikona je posebna i drugačija i u tome je lepota onoga što radimo.

Najvažniji i
aktuelni događaji

Inkluzivno Edukativni Salaš Filipus

Sve naše do sada sprovedene aktivnosti vode ka jednom cilju, a to je da INKLUZIVNO EDUKATIVNI SALAŠ „FILIPUS“, na kome realizujemo najveći broj aktivnosti, upotpunosti opremimo i prilagodimo prvenstveno mladima sa smetnjama u razvoju i mladima koja izlaze iz sistema socijalne zaštite, kako bi u ovom prostoru boravili, radili i živeli.

O nama

Kroz različite projekte u prethodnom periodu smo razvili veliki broj aktivnosti na našem Salašu, kao što su:

  • terapijsko jahanje, aktivnosti sa životinjama, škola jahanja;
  • vožnja biciklima, triciklima;
  • muzičke radionice, horsko pevanje, sviranje;
  • trening veština za život – priprema za samostalno stanovanje i/ili stanovanje uz podršku;
  • radno angažovanje korisnika
  • orijentiring, parastreličarstvo

Najvažniji i
aktuelni događaji

Asistivna tehnologija

Udruženje građana „Vera ljubav nada“ poseduje robote muzičare - asistivnu tehnologiju, pomoću koje mladi sa smetnjama u razvoju i osobe sa invaliditetom mogu ravnopravno da učestvuju u muzičkim aktivnostima, bez obzira na vrstu invaliditeta ili smetnje.

O nama

Roboti muzičari, su različiti muzički instrumenti, povezani na poseban način, koji rade uz pomoć svetlosnih zraka. Na taj način ukoliko se laseri postave na neki deo tela, ili odeće – kapu mladi koji imaju neki telesni invaliditet (npr bez udova) mogu uz pomoć tog svetlosnog zraka da učestvuju u orkestru. Pod asistivnim tehnologijama podrazumijeva se svaki proizvod, dio opreme ili sistem, bez obzira da li se upotrebljava u izvornom obliku, modifikovan ili prilagođen, koji se koristi da bi se povećale, održale ili poboljšale funkcionalne mogućnosti osoba sa invaliditetom. Roboti muzičari – Daire, bubnjevi i niz perkusionističkih instrumenata koji sviraju uz pomoć kontrolne table, optičkih i svetlosnih senzora, glavni je princip rada robota muzičara, američkog violiniste i kompozitora Kurta Koblea.

Najvažniji i
aktuelni događaji